3. Çakra, Solar Pleksus Nasıl Açılır?

3. çakramız Solar Pleksus (karın çakrası) veya Sankritçe adıyla Manipura olarak bilinir. Solar Pleksus Çakra, maddi ve manevi bütünlüğü temsil eder. İnsanın benliğinin, egosunun merkezidir. Göbek deliği hizasında yerleşen 3. Çakra, bulunduğu bölge olan mide ve bel ile sorumlu olmasının yanı sıra, iç organlarımıza enerji göndermektedir. Mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas, ve böbreklerden sorumludur. Solar Pleksus çakrası kapalı olan kişiler, bu çakranın etki alanındaki bölgelerde problem yaşayabilirler bununla birlikte maddi ve manevi bütünlüğünü sağlamakta zorlanır, ne kadar çalışırsa çalışsın emeğinin karşılığını bulamayabilir ve başarmak istedikleri şey ne olursa olsun, istekleri üzerinde başarı ve kazanç sağlamakta güçlük çekebilir. Peki, günlük yaşamımızda bu kadar önemli etkiye sahip olan 3. Çakramız, Solar Pleksus çakra nasıl açılır?

Solar çakra nasıl açılır sorusuna yanıt vermeden önce bir kaç önemli detaydan bahsedeceğim.  Burada paylaşmak istediğim birkaç önemli nokta var. Kapalı çakra gerçekte ne demek? Çakranın açılması ya da kapanması diye bahsedilen dengesiz çakra dengeli çakra olarak da adlandırılan çakranın tıkanması ne anlama geliyor bilinmesi gerekir.

Açık (Dengeli) ve Kapalı (Dengesiz, Tıkalı, Bloke) Çakra Hakkında

Çakralarımız, Yaradan tarafından bize gönderilen evrensel yaşam enerjisini bedenimize toplayarak dağıtan enerji girdaplarıdır. Enerji merkezleri, gelen enerjiyi içeriden dışarıya ve soldan sağa doğu döngüler halinde enerji bedenimizde toplarlar. Bu hareket çakraların işlevlerini yerine getirdiği, yani doğru bir şekilde çalıştığını gösterir yani çakra açıktır. Kapalı, bloke ya da tıkalı değildir diye tabir edilir. Bununla birlikte çakralar sürekli olarak aktiftir. Çevremizdeki enerjilerden her an etkilenirler. Çevremizde yoğun pozitif veya negatif enerjiler olduğunda da doğal olarak bu etki artar. Uyumsuz enerjiler, aurayı delerek çakraların enerji hareketini bozar. Bu durum çakranın yavaşlamasına ya da doğru enerji hareketi olan içeriden dışarıya ve soldan sağa dönüş halini tersine çevirebilir. Böyle bir çakra görevini yerine getiremez olur ve kapalı, bloke ya da dengesiz ya da tıkalı olarak adlandırılır. Bunlarla birlikte çakranın az çalışması ya da aşırı çalışması gibi terimlerde bu enerji hareketinin yoğunluğu ya da gücüyle alakalı yapılan tanımlamalardır. Bu tanımlamalar ışığında, çakra açmak olarak belirtilen durum, çakraya uyumlu enerjiler yükleyerek kendi doğru enerji hareketine geri dönmesini sağlamaktır.

Kendi Kendine Solar Pleksus Çakra Açma

Solar Pleksus çakra nasıl açılır? Kendi kendine çakra açmak mümkün mü? En sık sorulan sorulardan biridir. Her çakranın olduğu gibi, solar pleksus çakranın dengeye dönmesi ve doğru bir şekilde enerji akışını sağlaması için onu uyumlu enerjilerle buluşturmak gerekir. Kendi kendinize solar pleksus çakranın güçlenmesi için yapabileceğiniz çalışmalar vardır, bunlardan yazının devamında ayrıntılı olarak bahsedeceğim ancak bu çalışmalar, maalesef çoğunlukla enerji akışı tamamen bozulmuş bir çakranın yeniden doğru enerji hareketine dönmesi için yeterli olmaz. Enerji akışı zaten bozulmuş bir kişi, kendi çakrasını açabilmek için genellikle yeterli ve yoğun enerjiye ulaşamaz. Bunun için çakra güçlendirme çalışmalarının yanı sıra yoğun şifa enerjinin aktarılmasını ifade eden bioenerji seanslarından faydalanmak gerekir. Bioenerji uzmanı,  Yüksek frekanslı enerjileri algılama ve yönlendirme yetisiyle dünyaya gelmiş kişiler, bu yeteneklerini eğitim ve tecrübe ile geliştirir ve çakralarla uyumlu şifa enerjilerini aktarmada aracı olurlar.

Kapanma Sebeplerine Göre 

Solar Pleksus çakra nasıl açılır sorunun bir yanıtı da, tıkanma sebeplerini ortadan kaldırmaktır.. Maddi ve manevi bütünlüğün, kazanç ve başarının çakrası 3. Çakra, kendi frekansıyla ters düşen enerjilerden etkilenerek tıkanır.

  • Maddi umutsuzluk ve korkular solar pleksus çakrayı etkileyerek tıkanmasına neden olur. Solar Pleksus çakrasının kapalı olduğunu düşünen bir kişi, bu hissiyatının farkına vararak önüne geçmeli ve yaşamının getirileri sebebiyle Yaradan’a sığınmayı ve şükretmeye yönelmelidir ancak biliyoruz ki, bu duyguları yaşayan kişilerin, bu durum içindeyken bunu kendi kendine yapması oldukça zordur. Bunun için yardım alması gerekebilir.
  • Başarısızlık ve yetersizlik hissiyatı da, oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Korkular ile benzer bir enerji yayan bu hissin sürekli yaşanması ve “neden onun gibi değilim, neden o kadar başarılı değilim” düşünceli kişinin kendi enerjisini bozmasına neden olur. Solar Pleksus çakra için bu duygulardan arınmaya ve öncelikle yaşamınızı ve benliğinizi “olduğu gibi” sevip, kabul etmeye ihtiyaç vardır.
  • Ah alma, insanlar tarafından yayılan keskin bir enerjidir ve auraya ok gibi gelerek onda enerji boşlukları oluşmasına neden olabilir. Hakkaniyetli ve bereketli başarıların ve kazançların çakrası olan 3. Çakra bu duygu durum enerjisinden en çok etkilenen çakradır.
  • Para, finans, bolluk ve bereket çakrası en çok nazar alan çakralar arasındadır. Genellikle yakın çevremizden gelen kıskançlık, haset gibi duyguların yarattığı enerjiler, kem göz ve fesatlık 3. Çakranın en büyük düşmanıdır. Maddi ve manevi bütünlüğümüz, başarılarımız ve her anlamda kazancıın enerjisini etkiler. Böyle ortamlarda bulunmamak, kötü nazar edecek kem gözlü kişileri çevremizden uzaklaştırmak, insanların bu duygularını kamçılayacak özendirme, kıskandırma hareketlerinden kaçınmak gerekir. Mütevazılık ve erdem ön plana çıkmalı.
  • Stres ise her çakrada olduğu gibi çakranın da düşmanıdır. İstekleriniz doğrultusunda yaşanılan yoğun stres başarı ve kazanç enerjisine olumlu etki yaratmaz. Stres yaşadığınız durumlarda algınızı değiştirmeyi ve size iyi gelen konular ve işler üzerine yoğunlaşmanız iyi olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
》》  Evdeki nazardan nasıl kurtulunur  《《

Solar Pleksus Çakra Açma

Enerji hareketi tamamen tersine dönmüş ve bozulmuş bir çakrayı açmak için en etkili ve kolay yöntem bioenerji seanslarıdır. 3. Çakranıza uyumlu yoğun enerji seanslarıyla çakranızı dengeleyebilirsiniz. Bununla birlikte solar pleksus çakra ile uyumlu enerji yayan ortamlardan ve uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bulunduğu bölge ve etki alanı nedeniyle diyafram nefesi egzersizleri 3. Çakrayı güçlendirmenizi sağlar. Sarı rengin yaydığı frekanstan destek alabilir ve tabi solar pleksus meditasyonundan yararlanabilirsiniz.

1.Bioenerji Seansları:

Solar pleksus çakra nasıl açılır sorusunun en kesin yanıtı, doğru ve eğil ellerde gerçekleştirilmiş bioenerji seanslarıyla açılırdır. Tıkalı çakranın açılması için en etkili yöntem, bu konuda eğitimli ve tecrübeli bir enerji uzmanından bioenerji seansı almaktır. Bioenerji uzmanları, başkalarının enerji alanlarını hissedebilme ve yüksek frekanslı enerjiler sahip dünyaya bu yetenekle gelmiş aracılarıdır. Bioenerji seansı almak, evrensel yaşam enerjisinin bedeninize akmasına izin verir ve negatif enerjilerden arınırsınız. Bioenerji seansları solar pleksus çakrası için gerekli şifa enerjisinin yüklenmesine olanak verir.

Bioenerji seansları enerji ölçümü ile başlar. Enerji ölçümü duru görü ile yapılabileceği gibi bu iş için yüzyıllardan beri kullanılan bir yöntem olan bakır çubuk yardımıyla da yapılır ya da kontrol edilir. Bakır çubuk, çakraların enerji hareketini algılayarak dönüş yönünü tespit etmekte kullanılır. Bu yöntem ile hangi çakranın düzgün çalıştığı anlaşılır. Çakraların durumuna göre enerji kontrolü sonrasında kaç seans gerekli olacağına karar verilerek bioenerji seansına geçilir.

Bu yetiyle dünyaya gelmemiş, bioenerji ya da reiki gibi enerji eğitimleri almamış, aurası düşük ya da bozulmuş veyahutta çakraları kapalı olan kişinin kendi kendine bioenerji çalışması yapması mümkün değildir. Solar pleksus çakranın kapalı olmasından kaynaklı ortaya çıkan sorunlar yaşayan kişilerin bu çakralarını ivediklikle açtırması sürekli tekrar eden, belirli bir fiziksel nedene sahip olmayan, bitmek bilmez sorunların sıkıntıların çözülmesini sağlamakta etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
》》  Bioenerji Nedir, ne değildir?  《《

2. Diyafram Nefesi Çalışması

Göğsün birkaç parmak altında göbek hizasında, yerleşen solar pleksus çakra, karın çakrası olarak da bilinir. Mide, bel ve diyafram nefesi ana konuları arasındadır. Bu nedenle diyafram nefesi ile alakalı çalışmalar solar pleksus çakraya uyumlu enerjiler yaratır. “Güneş ağı, şebekesi” anlamındaki solar pleksus çakra çalışmaları için gündüz ve güneşli ortamlar tercih edilmelidir.

Diyafram çalışması gündüz vakti, ayakta ve yüzümüze güneş ışığının geldiği bir ortamda yapılması uyumlu enerji ortamı yaratılmasına katkı sağlar. Ayakta duramayan kişilerin bu egzersizi düz bir yerde yatarak yapmalarını tavsiye ederim.

Düz durun, elinizi göbeğinizin üzerine yerleştirin. Sakin ve derin bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Nefes alırken, göğsünüzü değil göbeğinizi şişirmeyi denemelisiniz. Doğru nefes için, aldığınız nefesi diyaframınıza doldurun. Her nefeste göğsünüzün değil diyaframınızın dolduğunu hissetmeye çalışın.

Yaklaşık 5 dakika sürecek bu egzersiz boyunca, diyafram nefesi alıp verirken, kendi ritminizi yakalamak üzere sakin ve rahat nefes alın. Nefesi içinize çektiğinizde, benliğinizi bütünleyecek ve iyileştirecek, sizi maddi ve manevi kazanca yönlendirecek enerjileri içinize çektiğiniz kafanızda canlandırın. Her nefes verişinizde ise, negatif enerji ve duygulardan arındığınızı hissedin. Bu çalışmayı yaparken, tüm benliğinizle inanmanız ve kendinizi durumu teslim edip diğer tüm düşüncelerden sıyrılmanız gerekir. Böylece enerji bedeninizi bu duyguyla gelecek olan enerjilere açmış olursunuz.

Diyafram nefesi almakta zorlanan kişiler bu çalışmayı yatarak yapabilir. Sırt üstü uzandığımızda farkında olmadan doğru nefes alış pozisyonuna geçeriz.

3. Uyumlu Enerjilerden Faydalanın.

  • Solar Pleksus çakranın rengi olan sarı, uyumlu frekansı nedeniyle 3. Çakra için faydalıdır. Yaşamınızın bazı alanlarına sarı rengi ve tonlarını ekleyerek renklerin titreşimini alabilirsiniz.
  • Solar Pleksus çakra güneşin enerjisini taşır. Gün doğumu zamanlarında hafif güneşte yapılacak aktiviteler, gözler kapalı bir şekilde güneşe yüzünü dönmek bu enerjiyi içinize almanızı sağlar.
  • Şifalı taşlar, yüzyıllar boyunca yerine altında çeşitli mineral ve doğal kaynakların bütünleşmesiyle oluşmuştır. Birçok doğal ve şifalı enerji barındırırlar. Solar Pleksus için sitrin, kantaron ve kaplan gözü en sık kullanılan şifalı taşlardır. Sizde bu taşlardan edinerek, onun enerjisinden faydalanabilirsiniz.
  • Aromaterapi yöntemiyle alacağınız enerjiyle solar pleksus çakrasına enerji yayabilirsiniz. limon kokusu, biberiya, kantoron yağı, köknar ağacı, bergamot kokusu 3. Çakranıza iyi gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
》》  Herkeste bioenerji var mı?  《《