Nazar yüzyıllardan bu yana insanlar tarafından tecrübe ve bir takım gelenekler aracılığıyla def edilmeye çalışılan insan üzerinde fark edilir olumsuz etkiler yaratabilen negatif bir enerjidir. Kem göz ve negatif enerjilerin her gelenekte yeri vardır ve her geleneğin nazardan korunma yöntemleri birbirinden farklıdır.

Nazar var mı? Eski antik çağlardan bu yana nazar ve kem göz gibi enerjilerle insanı olumsuz yönde etkileyen bir güçten bahsedilmektedir. Her bir kültür nazarı kendi kültürüne özgü şekilde tanımlamış ve ondan korunmak için çeşitli ritüeller geliştirmiştir. İslamiyet başta olmak üzere birçok farklı kültüre ait dinde yeri vardır. Kem göz filozofların söylemlerine bile düşmüştür. Yunan tarihçi Plutarcus, yıllar yıllar önce yazdığı bir kitapta,  insan gözünün küçük insanları ve küçük hayvanlara zarar vereceğini belirtmiştir. İnsanın yaydığı enerjiler ve etkileri hakkındaki bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

Kem gözün keyfiyeti ve mahiyeti net olarak anlaşılamıyor olsa da, bazı insanların yaydığı enerjinin olumsuz etkiler ortaya çıkartabildikleri bir çok farklı ırkta ve toplumda yüzyıllardan beri kabul görmesinin yanı sıra dinimizde de önemli bir yere sahiptir. Kalem Suresi'nde geçen "...inkâr edenler, Kur'an'ı Kerim'i dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi" buyrulmuştur ve bu din adamlarına göre nazara yorumlanmıştır. Yine başka bir Hadis'i Şerif'te "...Nazardan Allah'a sığının, çünkü göz değmesi haktır" buyurulmuştur..

Nazar Nedir?

Nazar, gözün negatif manyetik etkilerinin etrafa saçılmasıdır. Kuran'ı Kerim'de gözlerin insanı devirebilmesinden bahsedilir.  Niyet  edip kasten nazar etmek bilerek birilerine negatif enerji göndermektedir.  Kötü niyet, çekememezlik, kıskançlık dolu     insanlar sürekli çevrelerine nazar yayarlar.

Böyle insanlar yani nazarı olan insanlar istedikleri an istedikleri eşyaya ve insanlara da bu negatif enerjiyi gönderebilirler. Mesela size gelen bir para akışına birisi bilip nazar ederse o para gelmeyebilir.

Sadece kıskançlıkla değil hayranlıkla bakıldığında da sadece insanlara değil ev ya da mal mülke de göz etmiş olabilirsiniz.

İşleriniz yolunda gitmiyor mu? Rahatsızlıklardan ve sorunlarından bıktınız mı? Belki de nazar oldunuz…

Yaygın kullanılan diğer bir anlamıyla kem göz,  bir kişinin bile bile ya da farkında olmadan, negatif enerjileriyle karşısındakine olumsuz etki etmesi anlamına gelmektedir. Nazar kelimesi, arapça "bakma, bakış" anlamına gelir. Farsça kökenli bir kelime olan kem göz ise, "kötü fena bakış" anlamında kullanılmaktadır. Nazar kelimesi Türkçe'de bir şeye ya da kişiye imrenerek, ona zarar verecek şekilde bakmak veya etkilemek" anlamında yaygınlaşmıştır.

 • Nazar, insanlarında bakışlarla ya da duygularla çevrelerine yaydıkları bir çeşit enerjidir.
 • Canlı veya cansız varlıkları etkileyebilir. Bir kişi, bir eşyaya ya da bir kişiye nazar gönderebilir.
 • İstemli kötü düşünceler nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi, bilmeden istenmeden ya da farkında olmadan gönderilebilir.
 • Nazar almamak için nazar etmemek ve bu etkiye neden olabilecek durumlardan kaçınmak önemlidir.
 • Nazar genelde negatif enerjiler nedeniyle ortaya çıkar ancak çok fazla, aşırı sevginin de nazara, göz değmesine neden olduğu bilinmektedir.

Kimleri Etkiler?

İnsanların yaydığı negatif enerjilerden biri olan kem göz, uzaktan ya da yakından etki edebilir. Bu sizin duygusal anlamda daha zayıf olduğunuz zamanlarda yakalayabileceği gibi, enerjisel anlamda düşük olduğunuz zamanlarda da nazardan etkilenmemiz kolaylaşır.

Nazar almış kişilerin çakraları düzgün çalışamaz olur, bu durum onların daha çok nazara açık hale gelmesine neden olur.

1- Çakraları dengesiz olan insanları etkiler.

Çakraları doğru çalışmayan kişiler, enerjisel anlamda düşüktür. Bedenini saran enerji kalkanı olan auraları düşüktür ve etkin çalışmaz.  Çakralar tam ve doğru çalışmadığında, bizi görünmez bir zar gibi kaplayan enerji alanımız güç kaybeder ve negatif enerjilere açık hale gelir.  Nazar ile bioenerji arasındaki bağlantı da buradan gelmektedir. Çakraları dengesiz olan insan,  nazara karşı korumasız kalır.

 • Bir ya da daha çok çakranız dengesiz (kapalı) ise nazara açık hale gelirsiniz.
 • Evrensel yaşam enerjisini doğru alamayan insanların auraları zayıf kalır ve nazar almaları kolaylaşır.
 • Auranın zayıflaması için tek bir çakranın doğru çalışmaması yeterlidir.
 • Özellikle göbek deliğimiz üzerinde yerleşen, 3. çakramız Solar Pleksus çakra (güneş çakrası) zayıf olan insanlar nazara karşı daha kolay etkilenir.

2-Nazar, hamileleri ve bebekleri daha çok etkiler.

Nazarın, özellikle bünyeleri daha hassas olan kişileri, mesela bebekleri ya da hamileleri etkilediğine inanılır. Bu inanış doğrudur. Bunun temel nedeni bebeklerin aurasının tam oluşmaması yani enerji kalkanın zayıf olmasıdır. Hamilelerde ise durum biraz daha farklıdır, buradaki temel etken bir insanın kendi enerjisinin yanında bebeğinin enerjisini de yükleniyor olması gibi nedenler sayılabilir. Aynı zamanda dikkatlerin üzerinde toplandığı insanlar daha çok negatif enerjiye mahrum kaldıkları için nazara açık hale gelmeleridir. Bebekler ve hamileler bir çok ortamda gözleri üzerine toplar.

Aynı zamanda dengesiz ruh durumları da auranın düşmesine neden olabilir, hamileler ve bebekler anlık duygusal yoğunluklar yaşarlar. Onlar gibi yoğun duygusal durumlar yaşayan kişilerin de nazardan etkilenmeleri olasıdır.

Bu nedenle hamilelerin ve bebeklerin;

 • Mezarlıklar gibi negatif duygular yaratacak ortamlara,
 • İyi hissetmediği, rahatsız olduğu ortamlara girmesi ya da
 • Haset, kıskançlık ya da imrenme yaratabilecek, negatif insanlarla görüşmesi istenmez.

3-Nazar, ondan korkanları daha çok etkiler. 

Nazar, nazar değecek korkusu olan insanları daha çok etkiler. Bilinçaltında "ben güvende değilim" diye düşünen, böyle kayıtlar geliştiren insanlar nazara açık hale gelir. Özgüvensizlik ve korku aurayı düşürür hatta bazı durumlarda çakraların kapanmasına (dengesizleşmesine) neden olur. Bu da insanı çevreden gelen tüm negatif enerjilere açık hale getirir. "Nazar olacağım" diye düşünerek kendinize o negatif enerjiyi çekebilirsiniz. Böyle durumlarda Yaradan'a sığınmalı ve onu koşulsuz sevgisine güvenmelisiniz. Bu sizin maneviyatınızı yükselterek kendinizi daha güvende hissetmenize neden olur. İyi ve güvende hisseden insanların aurası güçlüdür.

Sürekli bitmek bilmeyen korkular ya da güvensizlikler yaşayan insanların çakralarını ve enerji alanlarını kontrol ettirmesini önermekteyim. Korku çakraları dengesiz çalışan kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Enerji alanı zayıf kişiler, bioenerjinin sağladığı aura kalkanından mahrum kalırlar. Bu her konu da sürekli bir korku duyulmasına sebep olur. İş alanında, ilişkiler alanında, şahsi başarılarda yaşanan korkular çakraların kapanmasına bu da nazara açık hale gelinmesine neden olur ve bu süreç zincirleme bir şekilde sürekli birbirini olumsuz yönde etkiler.

Nasıl Anlaşılır?

Nazar değmesi bir çok insanda hızla kendini belli edebilir. Kem göz, kısa  sürede etki edebileceği gibi uzun vadede insan üzerinde yorucu ve olumsuz etkiler yaratabilir.

Bir insana göz değdiğinde, bu etkiyi hissetmesi muhtemeldir. Nazar alan kişi, eğer dikkati başka konularla çok yoğun değilse nazar aldığını hisseder. Birçok insan bunu tam olarak tanımlayamamakta ancak bir şekilde bildiklerini söylemektedir. Peki bu nasıl anlaşılır? Nazarın etkileri her kişide farklı farklı şekillerde tanımlanır ancak üstünde nazar çıkan bir çok kişide ortak bazı durumlar vardır... Şimdi bunlara bir bakalım...

Nazar Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Öncelikle bir şeylerin ters gitmeye başladığını fark edersiniz.
 • Yapması gereken şeyler konusunda isteksizlik artar.
 • Yorgunluk ve ağırlık hissiyatı,
 • Enerji düşmesi yaşanır.
 • Durduk yere ortaya çıkan esneme,
 • Baş ağrılarının başlaması ya da artması,
 • Görünmez kazalar ya da talihsizlikler,
 • Şanssızlık olarak tabir edilebilecek durumların sık yaşanır.
 • Sebepsiz şanssızlıklar ve aksilikler artar
 • İşler ters gitmeye başlar.
 • Finansal problemler ortaya çıkabilir.
 • Anlamsız bir mutsuzluk ya da boşluk duygusu,
 • Ani ağlama krizleri,
 • Sürekli benzer şekilde tekrar eden problemler,
 • Beklenmedik sorunlar.

Nazar Kimden Geçer?

Kötü kalpli, kibir, nefret dolu insanlar başkalarının mutluluğunu, başarısını, güzelliğini, maddi durumunu, çocuklarının başarısını malını, mülkünü kıskanarak; “neden her güzel şey onlara?” sorusuyla hem kendini mahveder hem de başkalarını…

Örneğin kocası olmayan kadın mutlu bir evliliği olan kadına, çocuğu olmayan çocuğu olana, mutsuz olan mutlu olana, fakir zengine vs… haset ve kıskançlık duyarsa bilerek ya da bilmeyerek karşı tarafa kötü enerji ile nazar göndermiş olur.

İnsanların bu tür düşüncelere negatif enerjine dönüşebilir ve kıskançlık ve hayranlık duydukları kişileri etkileyebilirler…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
》》İnsan Aurasının Özellikleri 《《

 MUTLAKA OKUYUN:
》 》  Nazardan Korunma ve Arınma Yöntemleri  《 《