Bedenimize yaşam enerjisi taşıyan temel enerji sistemimimiz çakra sistemi, bedenimizdeki her bir enerji noktasına ise çakra denir. Fiziksel bedenimizde olduğu gibi,insanın enerji bedeni de birbiriyle bağlantılı ve örüntülü çoklu bir sistemdir. Bedenimizdeki her bir enerji noktası, fiziksel bedenimizle de direkt olarak bağlantılıdır. Nörolojik sistemler ve endoktrin sistemler aracılığıyla çakralarımız fiziksel bedenimizle birbiri ile sürekli olarak temas ve etkileşim halindedir.

Nasıl ki fiziksel bedenimiz, cildimiz, kas sistemimiz, dokularımız ya da organlarımız gibi farklı katmanlardan oluşuyorsa enerji bedenimizde aynı şekilde farklı katmanlardan meydana gelmiştir. Enerji bedenimiz, zihinsel, ruhsal ve duyusal katmanlara sahiptir.

Çakralarımız, insanın gündelik deneyimleri, yaşanmışlıkları ve her bir anına etki eden, maruz kaldığı her bir duygu ve düşünceden etkilenen bedenimizdeki enerji girdaplarıdır. İnsan bedeninde binlerce enerji noktası olmasına rağmen, ana çakraların beden üzerindeki etkisi oldukça farklıdır.

Çakra Ne Demektir?

Çakra (Chakra, şakra) kelimesi sankritçe, "dönme, dönüş ya da çark" anlamındadır. Çakralar girdap şeklinde dönerek ilerleyen enerjilerinin yapısından esinlenerek verilmiş olan çakra ismi TDK'da yer alan tanıma göre "İnsan bedeninde bulunan enerjiyi tüm vücuda dağıtan enerji noktaları" anlamını taşımaktadır.

Çakralar için bedenimizdeki enerji düğüm noktaları olarak da ifade edilmektedir. Çakralar birleşerek, bedenimizin koruyucu enerji kalkanı olan aurayı meydana getirirler. İnsan aurası, insanın enerji bedeni gibidir. Ana çakra merkezleri, kafamızın tepe noktasından başlayarak bedenimizi yukarıdan aşağıya doğru sarmaktadır. Omurga boyunca dizilmiş olan 7 temel çakra, yaşam enerjisinin bedenimize akmasına olanak verir.

Her bir çakra, çeşitli hormonal sistemdeki salgı bezleriyle yakından alakalıdır ve bağlantılıdır. Güçlü elektirik alanları şeklinde tanımlanabilecek çakralar, enerji alanlarındaki dönüş yönlerine göre kapalı ya da açık konumda bulunabilirler.
(Baginski ve Sharamon, 2003; Simonsohn, 2007).

Çakralar ve Özellikler

Bedenimizde yer alan 7 ana çakra vardır. Her bir çakra, kendi rengine, dokusuna ve özelliklerine sahiptir. Her bir çakranın kendi ışık spekturumu farklıdır ve bu onun yaydığı titreşimden kaynaklanmaktadır. Yine aynı şekilde her çakra müzik ölçeğinde notalandırılmış farklı bir frekansa da sahiptir.

  • Çakraların enerjileri birleşerek auramızı oluşturur. Aura, fiziksel bedenimizi saran bio sahadır (enerji bedenidir.) Enerji bedenin, insana ve ruh haline çok büyük etkisi vardır. Fiziksel ve ruh bedenimizin sağlığı, enerji bedenimizin ne durumda olmasıyla alakalıdır.
  • Çakralar  saat akrebi istikametinde titreşimle dönerek, auramıza ve fiziksel bedenimize enerji yayıyorlar. Çakralardaki enerji, aurik alan ve fiziksel bedenin iyi çalışması için çok önemlidir.Eğer bir çakra doğru çalışmıyorsa, enerji alanında (aura) delikler, bozulmalar oluşur. Bu da bedenimizin negatif enerjilere açık olmasına ve enerji kaybına sebep olur.
  • Her çakranın görevi farklıdır ve her çakra hayati durumlardan sorumludur.
  • İyi yaşamak, doğru düşünmek ve karar vermek, ayrıca düzgün ilişkiler kurabilmemiz için öncelikle negatif , olumsuz ve yıpratıcı duygu ve düşüncelerden arınmalıyız

***
Nazar, vücudun aurasını bozan bir enerjidir. Nazardan korunma yöntemleri  ile ilgili
ayrıntılı bilgi için " NAZAR NEDİR? " konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
***

Çakraların İsimleri

Bedenimizde bulunan çakraların isimleri nelerdir? Fiziksel bedenimizin 7 adet ana çakrası var:

1. Muladhara (kök çakra)
2. Swadhistana çakra
3. Manipura (solar pleksus -göbek çakra )
4. Anahata (kalp çakra)
5. Vishouddha (boğaz çakra)
6. Anja çakra (alın çakra)
7. Şahasrara (taç çakra)

ÇAKRALAR VE ANLAMLARI

Mulandara Çakra 1. MULADHARA ÇAKRA (KÖK ÇAKRA)

Rengi kırmızı, elementi topraktır.

Kuyruk sokumunda, üreme organları ve makat arasında bulunur. O insanın hayat merkezini oluşturur. Yaşam enerjisi üretir ve psikolojik destek sağlar. Kemik sistemi, bacaklar ve kalın bağırsak lardan sorumludur.

Bu çakraların blokoji yorgunluk, halsizlik ve asabilik gibi semptomlar gösterir. Neticede kilo artışı, kabızlık, işias hastalığı ve prostat problemleri gözlenlenir.
Fiziksel bedenimizin 7 adet ara çakrası var:

Muladhara Çakra Toprak çakrası olarak da bilinir. Bu onun istikrar özelliğini beraberinde getirir. İnsan ruhunun evrimi kök çakra ile başlamaktadır. Kök çakranın kapalı olması yeniliklere ve değişime kapalı olmak anlamını taşır.  Ruhsal anlamda yeniliği temsil eder.

Muladhara çakra, kapalı iken insan ilişkilerinde mesafe koyma, yetersizlik hissi, ikna yeteneğinde başarısızlık, gereksiz ve yersiz takıntılar, kilo alma, kabızlık durumları meydana gelebilir.
Muladhara çakranın açık ve iyi enerji akışına sahip olunması halinde ise; kişisel güven, güçlü ailesel bağlar, yaşam gücünde artış ve hayata bağlılık artar.

Renk: Kırmızı Koku: Gül Nota: Do Elementi: Toprak

 

2. SWADHİSTANA ÇAKRA (SACRAL CHAKRA)

Swadhistana çakra

Rengi turuncu, elementi sudur.

Bu çakranın sembolü 6 yapraklı lotus çiçeği ile temsil edilir. Arkadan bel bölgesi, önden göbeğin alt kısmında yer almaktadır. İntim hisler çakrasıdır. Cinsellik ve idrar sisteminden sorumludur.

Bu çakranın kapanması cinsel hayatı ve doğurganlığı negatif etkiler, ayrıca kadın hastalıkları ve üroloji problemleri meydana gelir. Cinsellik duygusu, tutkular, arzu ve isteklilik bu çakrayı kapsayan konulardır. Yaratıcılığı arttıran swadhistana çakra başarıyı beraberinde getirir.
Renk: Turuncu Koku: Papatya Nota: Re Elementi: Su

 

Manipura Çakra3. MANİPURA ÇAKRA (GÖBEK ÇAKRA)

Bu çakra göbeğin iki parmak üstünde yer almaktadır. Enerji deposudur. Karaciğer, safra kesesi, pankreas , dalak, mide, bağırsak, bel ve bacaklardan sorumludur.Hayati anlamda ise iş, ticaret, para ve şansı etkiler.

Çakra hasar almış ise iç organlarda hastalık meydana gelir, halsizlik ve çalışma isteksizliği gözlemlenir. Para ve iş kısmeti kapanır.

Renk: Sarı Koku: Nane Nota: Mi Elementi: Atom

 

Anahata Kalp Çakra4. ANAHATA ÇAKRA (KALP ÇAKRA)

Gövdenin ortasında, kalp dolaylarında yer almaktadır. Akciğer, bornşlar, kalp ve göğüslerden sorumludur. Hayati anlamda aile mutluluğu, sevgi alışverişi, ikili ilişkiler ve kişinin ruhsal sağlığından somrumludur.

Çakra hasar görmüş ise bronşlar akciğer, kalp ve göğüslerde hastalık meydana gelir. Tansiyon, panik atak, depresyon ve stres belirtileri gözlemlenebilir. Aile kurma girişimlerinde ve ikili ilişkilerde olumsuzluklar ve neticesizlik yaşanabilir. En önemli çakradır . Hasar görmesi bütün hayatınızı etkiler.

Renk: Yeşil Koku: Sardunya Nota: Fa Elementi: Hava

 

Boğaz Çakra5. VİSHOUDDHA ÇAKRA (BOĞAZ ÇAKRA)

Bu çakra boğazın ortasında yer almaktadır. Burun, boğaz, bademcikler ve tiroid bezinden sorumludur.

Hayati anlamda iletişimi, kendini ifade etme ve yöneticilik vasıflarını etkiler. Çakra hasar görmüş ise, boğaz, burun ve tiroid bezinde hastalık meydana gelir. Özgüven, iletişim ve kendini ifade etme ve kekemelik problemi yaşanabilir.

Renk: Mavi Koku:….. Nota: Sol Elementi: Efir

 

6. AJNA ÇAKRA (ALIN ÇAKRA)

Ajna, kumanda eden demektir. Alnın gerisinde, iki kaşın ortasında, burun kökünde yer almaktadır. Tüm çakralara akan enerjiyi düzenler. Beyin-damar sistemi, psişik durum, duru göz denilen durumlardan sorumludur.

Çakra hasar görmüş ise beyin-kan damar sistemi bozukluğu, migren, baş ağrıları ,sinüzüt , gözde problemler oluşur. Altıncı çakrası kapanmış bir kişi yanlış kararlar alır ve hatalar yapar.

Renk: Koyu Mavi Koku:….. Nota: La Elementi:…..

 

Taç Çakra7. ŞAHASRARA ÇAKRA (TAÇ ÇAKRA)

Basın en yüksek noktasında yer alır. Tanrı ile bağlantı çakrasıdır. İnançlarımız taç çakra altında gerçekleşmektedir. Evrensel iyilik ve iç huzur sağlayan bu çakra, amaçlarımızı ve hedeflerimizi gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi sağlar.

Şahasrara çakrası ile bütün olmak, ileriye doğru adım atmak, isteklerimizin gerçekleşmesi için doğruyu bulmak konusunda bize destek verir.

Renk: Mor Koku:Yok Nota: Si Elementi: absolyut

***
Doğumdan itibaren tüm yaşantımızı etkileyen bir diğer konuda numerolojidir. Bu konu ile ilgili ayrıntılı
bilgi almak için "NUMEROLOJİ" hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

***


PEKİ ÇAKRALAR NEDEN KAPANIR?

Çakralar, enerji blokajından kapanır. Bunun bir kaç nedeni olabilir. Beyinsel çatışmalardan, stresten, kötü düşüncelerden, psikolojik baskılardan, affetmeyi bilmemekten dolayı çakralar rahatlıkla kapanabilir. Çakraların kapanmasında günlük stresler, ses ve hava kirliliği, kötü beslenme gibi durumlar da etkili olabilir. Sizde iç huzur yoksa, hoşgörü yoksa, kendiniz ile barışık değilseniz, kendinizi sevmiyorsanız muhakkak enerji akışında sorun oluşur.
Ayrıca dış çevresel saldırılardan dolayı da çakralar hasar görebilir – görünmeyen varlıklar, kötü niyetli insanlardan gelen negatifler, beddualar, evrenin anayasasını bozarak çektiğiniz negatifler, nazar, haset, büyü vs.

ÇAKRA AÇMAK NEDİR? ÇAKRALAR NASIL AÇILIR?

Çakraları açmak ne demek? Çakra açma nedir? Çakra açmak bedenimize evrensel yaşam enerjisi taşıyan kanalların yeniden etkin bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Çakraların açılmasının çeşitli yolları mevcuttur. Yoga, reiki, meditasyon ve bioenerji seansları çakra açma yöntemlerinden en bilinenleridir. Çakra açma konusunda kişinin kendi isteği ve inancı, enerji akışını değiştirdiği için oldukça büyük önem arz etmektedir. Yoga, reiki ve meditasyon gibi yöntemler, bu konuda bilgili kişiler tarafından yapılmadığı sürece etkisi oldukça düşüktür. Çakralarınızın kapalı olduğunu düşünüyorsanız ve yoga/reiki eğitiminiz yoksa, bioenerji seansları çakra açma için en etkili yöntemdir.

Bioenerji ile çakra açma yöntemi, bioenerji seanslarıyla mümkündür. Bioenerji uzmanı çakra açma çalışmaları esnasında, bedenindeki yoğunlaştırılmış şifa enerjisini kişinin kapalı çakralarına yönlendirerek, o bölgenin arındırılmasını ve blokajın kaldırılmasını sağlar.

ÇAKRALARI AÇMAK NE İŞE YARAR?

Peki, çakraları açmak ne işe yarar? Bu sorunun çok fazla farklı yanıtı vardır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere, evrensel yaşam enerjiyi vücudumuza taşıyan enerji noktaları olan çakralar, vücudumuzda farklı işlevlere karşılık gelmektedir. Bioenerji seansı sayesinde öncelikle hangi çakranızın kapalı olduğu tespit edilmelidir. Kapalı olan çakralarınız yaşamımıza etkisi hangi çakramızın kapalı olduğu ile bağlantılı bir sorundur. Bioenerji uzmanı öncelikle hangi çakranın kapalı olduğunu bulur ve sizin hikayenizle birlikte bu çakranın neden kapandığını tespit eder.

Çakraları açmak ne işe yarar sorusunun en temel cevabı, evrensel yaşam enerjisinin, kozmik enerjinin vücudumuza doğru bir şekilde akmasını sağlamaktır. Böylece sebepsiz şanssızlıklarınızdan ve başarısızlıklarınızdan, anlamsız korku ve iletişim sorunlarından kurtulabilirsiniz. Vücudumuzdaki enerji noktalarının kapalı olması birçok olumsuzluğu beraberinde getirmektedir. Bizim sebebini bilmediğimiz şanssızlık olarak nitelendirdiğimiz birçok sorunun sebebi çakralarımızın kapalı olması olabilir.

İş yaşantısını ele alalım; eğer emek ve çaba harcamaz çalışmazsak iş yaşamımızdaki başarısızlık bizimle alakalıdır, ancak çok çalıştığımız halde sürekli sorun ve sıkıntıyla karşılaşıyorsak, sebebini anlamadığımız şekilde başarısız oluyorsak, burada anlamamız gereken şey, bizden ayrı farklı bir gücün eksik olduğudur. Çakraların kapalı olması ulvi enerjinin bize ulaşmasını engeller ve bu da sebepsiz başarısızları beraberinde getirir.

Çakralarınızı açtırarak ruhsal anlamda mutluluğu, fiziksel anlamda dirlik ve şifayı yaşamımıza taşıyabiliriz.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için sitemizdeki diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

BENİM ÇAKRA AÇMA YÖNTEMİ NEDİR?

Her bioenerji uzmanının çakra açma yöntemi farklıdır. Burada öncelikle etkin ve yetkin bir bioenerji uzmanı bulmanız çok önemlidir. Sizlerde biliyorsunuz ki, bu gibi konular suistimal edilmeye çok müsaittir. İyi bir bioenerji uzmanını anlamanın en önemli yöntemi referanslarına bakmak, daha önce bioenerji seanslı ve çakra açma seansı almış kişilerin görüşlerine başvurmaktır. Sitemizde bu konu ile ilgili yorumların yanı sıra, danışanlarımızın bizzat videolu yorumları da bulunmaktadır.

Çakra açma yöntemi olarak, öncelikle çakraların kapanma sebeplerinin bulunması çok önemlidir. Ben de sizlerin hikayenizi ve sorununuzu ayrıntılı olarak dinleyerek önce çakralanızın kapanma sebebini buluyorum. Çakra açma için kabul edilmiş klasik yöntemlerin yanı sıra senelerdir geliştirdiğim kendi yöntemlerimle hangi çakranızın kapalı olduğunu tespit ediyorum.

Üzerinizdeki enerji blokajlarını kozmoenerjik kanal çalışmalarıyla ve en önemlisi çok kadim şifa duaları ve pozitif enerji yükleme yöntemleriyle çözüyorum. Ancak pozitif düşünerek, sağlam iman ve inancınız, sabır ve temkininiz ile çakra açma işlemine yardımcı olmanız gerekiyor.

Uygulamanın bitimine kadar psikolojik destek veriyorum. Bu uygulama sonucunda üzerinizdeki enerji blokajından kurtularak, hayatınızdaki tüm sıkıntılardan arınır ve hayat normal akışa devam eder.

UNUTMAYIN!
BU BİR ŞİFA YÖNTEMİDİR…
DOKTOR TEDAVİSİ DEĞİLDiR …

***
Çakralarınızın kapalı olup olmadığını anlamanızı, kapalı olan çakraların açılmasını sağlayan BİOENERJİ ve ŞİFA seanslarıyla
ilgili yazılarımızı okuyarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

***