Çakralar, insanların vücudunda bulunan enerji merkezleridir. Bunlar, yedi tanedir ve her birisinin yönettiği bazı vücut fonksiyonları ile duygular bulunmaktadır. İnsan yaşamının psikolojik ve fiziksel açıdan sağlam şekilde devam edebilmesi için enerji merkezlerinin görevlerini tam olarak yerine getirebilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yedi temel merkezden biri olan boğaz çakrası, insanların iletişim yeteneğini ve kendisini ifade gücünü temsil etmektedir.

Boğaz Çakrası Nedir?

Yedi temel enerji merkezinin beşincisi olan boğaz çakrası "Visshuddha" olarak da adlandırılmaktadır. Bu enerji merkezi boyunda, boğazın tam üzerinde bulunmaktadır. Bu merkezin en önemli görevi insanların düşünceleri, duyguları ve eylemleri arasında bağlantı kurmaktır. İnsanın dengeli davranışlar sunması, bu enerji merkezinin doğru çalışmasına bağlıdır. Ayrıca insanların duygu ve düşüncelerini rahatça ifade etmesine yardımcı olan boğaz çakrası iletişimin ve insanlar arasında kurulan bağların yönetilmesini sağlayan merkezdir. Bazı Sanskitçe kaynaklar bu merkezin insanın dürüstlüğünü de sağladığını belirtmektedir. Boğaz çakrası açık insanlar, düşündükleri her şeyi ve duygularını özgürce ifade edebilen, bu duygu ve düşünceler olumsuz da olsa bunları dile getirmekten çekinmeyen kimselerdir.

Boğaz Çakrası Neden Kapanır?

İnsan vücudundaki enerji merkezlerinin kapanmasındaki en büyük etken yaşanılan duygusal travmalardır. Ancak bunun yanındakötü bir yaşam biçimini benimsemek de hayli olumsuz etkiler yaratmaktadır. Özellikle sigara içmek boğaz çakrası fonksiyonlarının doğru işlememesinin bir sebebidir. Az su içmek, kötü beslenmek de bu çakrayı olumsuz etkileyen fiziksel sebepler arasında gösterilir.

Duygusal nedenler arasında ise, kişinin duygularını sürekli bastırmaya ve gizlemeye çalışması yer almaktadır. Sürekli olarak bastırılan, ifade edilemeyen duygular boğaz çakrası merkezinin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Bunu engellemek için insanı üzen, yoran, mutsuzluğa sevk eden durumların insanın içinde gizlenmemesi, bunların anlatılarak rahatlama sağlanması gerekir. Kişi kendisini üzgün hissettiğinde ağlamak istiyorsa ağlamalı, mutluyken gülmekten çekinmemelidir.

Mavi rengin boğaz çakrası üzerinde olumlu etkiler sunduğu bilinmektedir. Bu merkezi kapalı olanların safir mavisi içeren ortamlarda bulunmaları, bu renkte kıyafetler giymeleri, hatta safir taşını üzerinde taşıması olumlu etkiler sağlayacaktır...